Cel ćwiczenia
Celem ćwiczenia jest badanie zjawiska Dopplera dla fal dźwiękowych oraz wykorzystanie tego zjawiska do wyznaczania prędkości dźwięku w powietrzu.
Wstęp
Fale dźwiękowe
Na czym polega emisja dźwięku przez drgającą strunę? Drgania struny wprawiają w ruch drgający sąsiednie cząsteczki powietrza. One z kolei przekazują ruch drgający kolejnym cząsteczkom i w powietrzu rozchodzi się fala. Nazywamy tak zaburzenie rozprzestrzeniające się w ośrodku, gdy cząsteczki drgają wokół położeń równowagi, przekazując energię kolejnym cząsteczkom ośrodka, nie zmieniając przy tym swego średniego położenia. Fala dźwiękowa jest falą podłużną, czyli drgania cząsteczek ośrodka zachodzą w kierunku zgodnym z kierunkiem rozchodzenia się fali.
Rys.1. Fala dźwiękowa emitowana przez nieruchome źródło Z

Poruszające się źródło dźwięku przebywa w czasie jednego okresu T drogę:
(4) $$s = v_z T$$
O tyle mniejsza jest długość fali \(\lambda\) dochodzącej do obserwatora O1 od długości fali \(\lambda_z\) wysyłanej przez nieruchome źródło:
(5) $$\lambda = \lambda_z -s =\lambda_z- v_z T$$
Częstotliwość fali \(f\) odbieranej przez obserwatora \(O_1,\) zgodnie ze wzorem (3):
(6)$$f = \frac{v}{\lambda} = \frac{v}{\lambda_z- v_z T}$$
Gdzie \(v\) jest prędkością rozchodzenia się fali. Po prostych przekształceniach otrzymujemy:
(7)$$f = f_z \frac{v}{v-v_z}$$
|
|
Opis układu pomiarowego
Źródło dźwięku znajduje się na wózeczku, który możemy wprawiać w ruch z zadaną prędkością. Dźwięk odbierany jest przez nieruchomy detektor, który mierzy częstotliwość dźwięku. Uklad do badania efektu Dopplera przedstawia fotografia na rys.3.
Rys.3. Układ do badania efektu Dopplera
Wykonanie ćwiczenia
Po zalogowaniu się do Laboratorium przyciskiem Podłącz wybieramy
- początkową prędkość wózeczka
- końcową prędkość wózeczka
- liczbę pomiarów.
Po naciśnięciu przycisku Start rozpoczyna się cykl pomiaru. Komputer sterujący ustawia początkową prędkość, którą po wykonaniu pomiaru, zmienia o wartość wynikającą z podziału różnicy prędkości końcowej i początkowej przez wybraną liczbę punktów pomiarowych. Poprzez sieć internetową wyniki pomiarów są sukcesywnie przesyłane na komputer użytkownika i wyświetlane na ekranie monitora w postaci wykresu zależności częstotliwości odebranej przez detektor od prędkościwózeczka. W dowolnej chwili można przerwać pomiar, zapisać dane na dysku, zmienić parametry i ponownie uruchomić pomiary.
Wykonujemy pomiar częstotliwości dźwięku dla nieruchomego źródła, a następnie dla źródła dźwięku poruszającego się. Wybieramy kilka (co najmniej 5) prędkości źródła dźwięku skierowanych w stronę detektora oraz kilka w kierunku przeciwnym'
Opracowanie wyników
W celu wyznaczenia prędkości dźwięku w powietrzu przekształcamy wzory (7) i (9):
(7a) $$v =\frac{f v_z}{f-f_z}$$ (źródło przybliża się) (9a) $$v =\frac{f v_z}{f_z-f}$$ (źródło oddala się) |
|
gdzie \(f_z\) to częstotliwość dźwięku nieruchomego źródła, \(f \) – częstotliwość dźwięku wysłanego przez źródło poruszające się z prędkością \(v_z\).
Zauważmy, że wzory (7a) i (9a) różnią się tylko znakiem mianownika – w obu przypadkach w mianowniku mamy dodatnią różnicę między częstotliwością źródła nieruchomego \(f_z\) i poruszającego się \(f\). Możemy oba wzory sprowadzić do jednego, w którym w mianowniku będzie wartość bezwzględna różnicy częstotliwości \(|f - f_z|\):
(10) $$v =\frac{f v_z}{|f-v_z|}$$
po przekształceniu (10) mamy:
(11) $$f v_z =v|f-f_z|$$
Wprowadźmy oznaczenia: \(Y= f v_z,\) \(X=|f-f_z|,\) \(v=a\)
Wzór (11) przedstawiliśmy w postaci funkcji liniowej: \(Y=a X\) gdzie współczynnik kierunkowy prostej \(a\) jest szukaną prędkością dźwięku.
Wykonajmy wykres we współrzędnych \(XY\) (Rys. 3), wykorzystując wszystkie wyniki pomiarów dla źródła dźwięku zbliżającego się i oddalającego od detektora. Do punktów pomiarowych na wykresie dopasujmy prostą tak, aby przechodziła jak najbliżej wszystkich punktów pomiarowych.
Mierząc kąt nachylenia prostej do osi \(X\) i obliczając tangens tego kąta, otrzymamy współczynnik |
|