3.7. Pole magnetyczne solenoidu
W celu wyznaczenia pola magnetycznego solenoidu założymy, że pole magnetyczne występuje tylko wewnątrz długiego solenoidu, a na zewnątrz jest równe zeru. Teoretyczne uzasadnienie tego zjawiska znajdziemy w tym rozdziale (to przybliżenie jest tym dokładniejsze, im długość solenoidu jest większa w porównaniu z jego średnicą).
Wykorzystamy prawo Ampère'a. Obierzmy drogę cyrkulacji wektora w postaci prostokąta , jak na il. 3.30. Cyrkulacja wektora po tej drodze wyniesie , ponieważ tylko na odcinku iloczyn skalarny nie znika. Przez powierzchnię rozpiętą na prostokącie przepływa prąd o całkowitym natężeniu – liczba zwojów na odcinku , więc zgodnie z prawem Ampère'a . Stąd wzór na indukcję magnetyczną solenoidu:
gdzie jest liniową gęstością zwojów w solenoidzie.

Pierścień Rowlanda
Pokażemy teraz inny sposób otrzymania tego wzoru, wykorzystując tzw. pierścień Rowlanda. Jest to spirala nawinięta na toroidalny rdzeń, czyli solenoid mający kształt obwarzanka, który w przekroju przedstawiony jest na il. 3.31.

Zastosujemy prawo Ampère'a (3.23). Symetria układu narzuca koncentryczne linie pola magnetycznego. Wartość wektora w każdym punkcie takiej linii jest taka sama. Cyrkulacja indukcji po drodze kołowej o promieniu wewnątrz toroidu wyniesie . Przez powierzchnię rozpiętą na tej drodze kołowej przepływa całkowity prąd równy , gdzie jest liczbą zwojów. Zatem, zgodnie z (3.23), mamy: , więc wzór na indukcję toroidu przybierze postać:
Z prawa Ampère'a wynika, że na zewnątrz toroidu nie ma pola magnetycznego. Przez powierzchnię (np. koło) rozpiętą na okręgu o promieniu większym od zewnętrznego promienia toroidu przepływa sumaryczny prąd o natężeniu równym zeru (każdy zwój przechodzi przez tę powierzchnię dwa razy, a prąd w obu częściach zwoju przepływa przez tę powierzchnię w przeciwnych kierunkach). Z kolei przez koło o promieniu mniejszym od wewnętrznego promienia toroidu nie przepływa żaden prąd. W związku z tym w obu przypadkach prawa strona równania Ampère'a jest równa zeru, więc cyrkulacja wektora musi być również zerowa, stąd .
Solenoid można utworzyć przez „wyprostowanie” toroidalnej zwojnicy. Zatem pole magnetyczne wewnątrz długiego solenoidu nie powinno się prawie wcale różnić od pola toroidu (o dużej średnicy) o tej samej gęstości zwojów, jeżeli płynie przez nie prąd o takim samym natężeniu . Długość solenoidu odpowiada obwodowi toroidu, , dlatego, wykorzystując wzór (3.32), otrzymamy wzór (3.31).
Jak widzieliśmy, pole magnetyczne występuje tylko wewnątrz toroidu, stąd argument przemawiający za tym, że pole magnetyczne także występuje tylko wewnątrz długiego solenoidu, a na zewnątrz jest znikome.
Przykład 7
Na kartonową rurkę o promieniu nawinięto (ciasno) zwojów miedzianego przewodu o średnicy . Średnica przewodu wraz z izolacją wynosi . Tak uzyskany solenoid zasilono napięciem . Oblicz napięcie , wiedząc, że wewnątrz solenoidu indukcja pola magnetycznego wynosi , czyli jest ono około 20 razy silniejsze niż ziemskie pole magnetyczne. Oporność właściwa miedzi .
Rozwiązanie: Użyte napięcie wyznaczymy z prawa Ohma:
Natężenie prądu niezbędne do wytworzenia pola o żądanej indukcji wyznaczymy ze wzoru (3.31), który po przekształceniu przybiera postać:
Po podstawieniu danych obliczamy .
Opór elektryczny nawiniętego przewodu wyznaczymy ze wzoru (2.10):
Po podstawieniu danych obliczamy .
Ostatecznie obliczamy niezbędne napięcie .
Zwróćmy uwagę, że w zaprojektowanym solenoidzie będzie się wydzielała moc . Jest to na pozór niewielka moc, ale może ona spowodować zauważalne podgrzanie bardzo cienkiego, zaizolowanego przewodu.
Pytania i problemy
- Korzystając z prawa Ampère'a, wyprowadź związek między indukcją pola magnetycznego i natężeniem prądu w nieskończenie długim prostoliniowym przewodniku.