5.7. Fala harmoniczna
Fala harmoniczna to fala sinusoidalna, tzn. taka, w której drgania zachodzą zgodnie z funkcją sinus (lub kosinus). Ze złożenia fal harmonicznych można otrzymać wiele innych fal.
Jeżeli w doświadczeniu pokazowym zamiast uderzać dłonią w sznur będziemy potrząsać jego końcem, wprowadzając sznur w ruch drgający harmoniczny, to w sznurze wytworzy się fala w postaci sinusoidy. Przeanalizujmy teraz to zjawisko dokładniej, co pozwoli nam odpowiedzieć na pytanie, dlaczego tak się dzieje. Wyróżnijmy na rysunku sznura cząstki i ponumerujmy je (il. 5.19a). Cząstkę pobudzamy do drgań harmonicznych o okresie . Poszczególne fazy ruchu są przedstawione na il. 5.19b-e.
Na il. 5.19b pokazano moment, gdy cząstka osiągnęła swoje największe wychylenie – po czasie równym . Cząstka pociągnięta przez cząstkę została również pobudzona do drgań. Jednakże wymagało to pewnego czasu, co powoduje, że cząstka po jednej czwartej okresu nie osiągnęła jeszcze swojego najwyższego wychylenia i ciągle porusza się w górę, cząstka jeszcze bardziej się opóźnia, a cząstka i następne jeszcze nie rozpoczęły ruchu drgającego.

Na il. 5.19c przedstawiona jest sytuacja po czasie równym połowie okresu. Cząstka wróciła do miejsca początkowego, ale ma prędkość zwróconą w dół, co zaznaczono strzałką. Cząstka po osiągnięciu swojego największego wychylenia zmierza w dół, podobnie cząstka . Teraz cząstka ma największe wychylenie, zaś cząstki i zostały pobudzone do ruchu w górę (podobnie jak to było z cząstkami i po czasie ). W efekcie oddziaływania sprężystego cząstek po połowie okresu ułożą się w kształcie połówki sinusoidy.
Rozumując podobnie, dojdziemy do wniosku, że po czasie równym cząstki ułożą się jak na il. 5.19d, zaś po czasie – tak, jak na il. 5.19e. Widzimy, że po pełnym okresie cząstki ułożą się na sinusoidzie i w tym czasie fala dotrze do cząstki .
Odległość, jaką fala przebędzie w czasie jednego pełnego okresu, nazywamy długością fali i oznaczamy . Jasne jest, że prędkość rozchodzenia się fali wynosi:
Występujący tu okres drgań cząstki w ruchu falowym nosi nazwę okresu fali. Podobnie jak w ruchu drgającym, częstotliwość fali definiuje się jako odwrotność okresu:
Zatem, zgodnie ze wzorem (5.35), prędkość fali można wyrazić za pomocą wzoru:
Prędkość rozchodzenia się fali w danym ośrodku jest stała i zależy tylko od własności tego ośrodka.
Zatem ze wzoru (5.37) wnioskujemy, że iloczyn częstotliwości i długości fali dla danego ośrodka jest stały. To oznacza, że jeżeli w ośrodku wzbudzimy drgania o większej częstotliwości, rozchodząca się fala będzie miała mniejszą długość lub – ściślej – długość fali w danym ośrodku jest odwrotnie proporcjonalna do jej częstotliwości (co symbolicznie zapisujemy: lub ). Czyli fale o większej częstotliwości są krótsze.
Wartość maksymalną wychylenia cząstki z położenia równowagi nazywamy amplitudą fali i zwykle oznaczamy przez .
Przyjrzyjmy się jeszcze raz il. 5.19. Mimo iż cząstki drgają w określonych miejscach w górę i w dół w stosunku do położenia równowagi, fala się przemieszcza.
Na rysunku poziomą strzałką zaznaczono ruch „grzbietu” fali, tzn. przemieszczanie się maksymalnego wychylenia (z lewa na prawo). Widzimy, że w tym przypadku ruch fali polega na przemieszczaniu się poszczególnych faz drgających cząstek. Zauważmy, że w fali harmonicznej jest wiele cząstek mających w danej chwili taką samą fazę (il. 5.20), tzn. cząstek, które mają jednakowe wychylenia z położenia równowagi i jednakowy zwrot prędkości chwilowej. Mówimy, że te cząstki mają zgodne fazy. Na przykład na il. 5.19e cząstki i mają zgodne fazy. Dwie najbliższe cząstki mające zgodne fazy znajdują się w odległości równej długości fali (il. 5.20).

O dwóch cząstkach, które mają wychylenia i prędkości jednakowej wartości, ale przeciwnego zwrotu (il. 5.21), mówimy, że mają fazy przeciwne. Na przykład na il. 5.19e fazy przeciwne mają cząstki i , i , i itd. Dwie najbliższe cząstki mające fazy przeciwne znajdują się w odległości równej połowie długości fali.

Wszystko, co podano powyżej, odnosi się również do fal podłużnych.
Przykład 6
Wiemy, że prędkość rozchodzenia się fal dźwiękowych w powietrzu wynosi . Wyznacz długość fali dźwiękowej rozchodzącej się od kamertonu, który wydaje dźwięk o częstotliwości .
Rozwiązanie: Korzystając ze wzoru (5.37), mamy , więc:
Długość fali dźwiękowej emitowanej przez ten kamerton wynosi .
Pytania i problemy
- Jaką falę nazywamy falą harmoniczną? Wyjaśnij, co rozumiesz przez: długość fali, okres, częstotliwość oraz prędkość fali. Opisz związki między tymi wielkościami.
- Gdy fale sejsmiczne przechodzą przez warstwy wnętrza Ziemi o różnej gęstości, to dochodzi do zmiany prędkości rozchodzenia się tych fal. Rozstrzygnij, czy towarzyszy temu zmiana częstotliwości fali, czy długości fali. Uzasadnij swoje rozstrzygnięcie.
- Czy w jednym określonym ośrodku możemy wzbudzić fale o różnych częstotliwościach? Określ związek między długością fali i jej częstotliwością.
- Podaj definicje amplitudy fali i fazy fali. Kiedy cząstki ośrodka mają fazy zgodne, a kiedy – przeciwne?