4.5. Energia pola magnetycznego (temat nadobowiązkowy)
Wykażemy, że pole magnetyczne wewnątrz zwojnicy, przez którą płynie prąd o natężeniu , ma energię wyrażoną za pomocą wzoru:
Rozpatrzymy zmiany zachodzące w obwodzie przedstawionym na il. 4.19. W przypadku a) (przełącznik w położeniu - – klucz zamknięty) przez cewkę przepływa prąd o natężeniu . Strumień pola magnetycznego w zwojnicy ma wartość (patrz wzór (4.11)). Przez opornik płynie prąd , zasilany przez SEM . W przypadku b) (przełącznik w położeniu - – klucz otwarty), SEM jest wyłączona z obwodu; przez opornik popłynie malejący prąd , zasilany SEM samoindukcji cewki. Na oporniku wydzieli się energia, tzw. ciepło Joula-Lenza, kosztem energii pola magnetycznego w zwojnicy. Prąd w cewce będzie zanikał. Zgodnie z równaniem (4.7) SEM indukcji ma wartość:
SEM w małym przedziale czasu wykonuje pracę przemieszczania ładunków kosztem ubytku energii pola magnetycznego:
Zatem:
gdzie jest chwilową wartością natężenia prądu.
Strumień pola magnetycznego zależy liniowo od wartości natężenia prądu . Na wykresie zależności od (il. 4.20) zmiana energii pola magnetycznego zgodnie ze wzorem (4.16) jest przedstawiona za pomocą wąskiego paska. Po zsumowaniu tych pasków, otrzymamy całkowitą energię pola magnetycznego cewki z prądem . Jest ona liczbowo równa polu powierzchni trójkąta zacieniowanego na rysunku, zatem . Otrzymaliśmy w ten sposób wzór (4.13). Mimo że wzór ten otrzymaliśmy dla pola magnetycznego zwojnicy (solenoidu), przez którą przepływa prąd, jest on słuszny także dla ogólnego przypadku.
Pytania i problemy
- Jaką energię będzie miało pole magnetyczne solenoidu wykonanego według wskazówek w przykładzie 7 (rozdz. 3.7. Pole magnetyczne solenoidu), jeżeli w solenoidzie będzie płynął prąd o natężeniu .
- W przykładzie 7 (rozdz. 3.7. Pole magnetyczne solenoidu) pisaliśmy, że w tamtych warunkach solenoid nagrzewa się. Oczywiście jest to związane z rozpraszaniem energii. Jak ten proces wpływa na energię pola magnetycznego wewnątrz cewki?