1.9. Rzut pionowy w górę
Jeżeli ciału nadamy prędkość początkową w kierunku pionowym w górę, to w całym czasie ruchu ciało ma stałe przyspieszenie ziemskie zwrócone pionowo w dół, a więc w stronę przeciwną do prędkości początkowej . Zatem ciało, wznosząc się, wytraca stale prędkość, aż do chwilowego zatrzymania się – wtedy prędkość chwilowa . W tym momencie ciało osiąga maksymalną wysokość (il. 1.29). Ta pierwsza faza ruchu w górę jest ruchem jednostajnie opóźnionym ze stałym opóźnieniem równym , oczywiście pod warunkiem, że pominiemy w tym zagadnieniu opór powietrza. W drugiej fazie ruchu ciało swobodnie spada.
Obliczmy maksymalną wysokość , na którą wzniesie się ciało (nie uwzględniamy tu, zgodnie z założeniem, oporu powietrza). Wykorzystamy wzór na położenie ciała w ruchu jednostajnie opóźnionym (1.31). Położenie w naszym zagadnieniu jest tożsame z wysokością , przyjmijmy oraz . Mamy zatem:
Wzór (1.32) jest równaniem wysokości, na jakiej znajduje się ciało w każdej chwili, podczas rzutu pionowego w górę. Maksymalną wysokość , na jaką wzniesie się ciało, otrzymamy, gdy do tego wzoru podstawimy czas wznoszenia . Zgodnie ze wzorem (1.30) dla mamy . Zatem:
Stąd:
Zależność położenia (czyli wysokości) ciała rzuconego pionowo w górę od czasu, zgodnie ze wzorem (1.32), pokazana jest na il. 1.30. Wykres przedstawia parabolę, której maksimum odpowiada największej wysokości po upływie czasu . Parabola dotyka osi czasu w dwóch punktach i . Punkt odpowiada chwili wyrzucenia ciała . Punkt odpowiada czasowi , w którym ciało ponownie zetknie się z ziemią (czyli w którym wysokość położenia ciała zmaleje do zera). Zatem czas oznacza całkowity czas trwania rzutu (zarówno wznoszenia się, jak i opadania). Czas łatwo wyznaczymy, jeżeli przyjmiemy, że we wzorze (1.32) :
Jest to równanie kwadratowe, w którym niewiadomą jest czas . Ma ono dwa pierwiastki. Jeden to , co odpowiada wysokości zero w chwili startu. Drugi pierwiastek otrzymamy po prostym przekształceniu naszego równania: .
Szukany przez nas czas odpowiada rozwiązaniu , zatem:
Jest to wzór na czas trwania całego rzutu pionowego w górę. Jeżeli przez oznaczymy czas wznoszenia się ciała, a przez – czas spadania ciała, to . Czas wznoszenia zgodnie ze wzorem (1.30) wynosi jednak . Widzimy więc, że w rzucie pionowym w górę czas wznoszenia jest równy czasowi spadania ciała: .
Wartość prędkości dla rzutu pionowego dana jest wzorem (1.20), w którym podstawiono w miejsce przyspieszenie ziemskie :
Łatwo możemy się teraz przekonać, że prędkość końcowa ciała w chwili zderzenia z ziemią jest równa prędkości początkowej, ale, oczywiście, zwróconej przeciwnie: . Po osiągnięciu wysokości maksymalnej ciało zawraca i prędkość zmienia znak, ale w dalszym ciągu obowiązuje wzór (1.35) (patrz – wykres prędkości na il. 1.28). Fakt, że tuż przy ziemi ciało osiąga prędkość , wynika ze wzoru (1.35).
Przykład 8
Obliczymy najmniejszą prędkość, z jaką należy rzucić pionowo w górę jakieś ciało, aby dotarło na wysokość czteropiętrowego budynku.
Rozwiązanie: Skorzystamy ze wzoru (1.33) na maksymalną wysokość w rzucie pionowym. Wyznaczając z niego prędkość początkową , mamy:
Aby ciało dotarło na wysokość 12 m, należy je wyrzucić z prędkością równą co najmniej 55,22 km/h.
Pytania i problemy
- Jaki czas należy wstawić do wzoru (1.32), aby otrzymać wzór (1.33) na maksymalną wysokość ? Wykonaj odpowiednie przekształcenia.
- Udowodnij, że dla rzutu pionowego prędkość końcowa (tuż przed upadkiem ciała) jest równa, co do wartości bezwzględnej, prędkości początkowej .
- Wykonaj wykresy położenia wysokości i prędkości ciała w funkcji czasu, wykorzystując dane z przykładu (Przykład 8).
- Przedstaw wykresy zależności prędkości od czasu i zależności drogi od czasu dla ruchu samochodu opisanego w przykładzie (Przykład 6). Zaznacz punkty, w których nastąpi zderzenie z przeszkodą. Rozszerz wykresy w ten sposób, aby uwidocznić czas i drogę hamowania, gdy nie ma przeszkody.