2.7. Siły bezwładności, układy nieinercjalne
Siły bezwładności zostały szczegółowo omówione w klasie pierwszej (patrz tom 1., rozdział 1.4 Siła dośrodkowa). Tutaj ograniczymy się tylko do przypomnienia podstawowych pojęć z tego zakresu.
W poprzednich rozdziałach opisywaliśmy zachowanie się ciał w układach inercjalnych. Teraz rozpatrzymy ruch ciał w układach nieinercjalnych, które poruszają się z przyspieszeniem względem układów inercjalnych.
Przykładem układu nieinercjalnego może być (omówiony w rozdziale 2.1. Pierwsza zasada dynamiki Newtona) tramwaj ruszający z przystanku z przyspieszeniem. Pasażerowie doskonale zdają sobie sprawę, że znajdują się w przyspieszającym tramwaju, czyli w układzie nieinercjalnym, gdyż odczuwają siły bezwładności działające na wszystkie ciała.
W celu prześledzenia działania sił bezwładności rozważymy szczególny przypadek, gdy na ruchomej platformie znajduje się wózek mogący poruszać się prawie bez tarcia (il. 2.30). (Wózek jest wyposażony w sprężynę, która „przyda się” w drugiej części naszych rozważań.) Gdy platforma porusza się w prawo ze stałym przyśpieszeniem, to wózek względem platformy porusza się w lewo z takim samym przyspieszeniem, ale zwróconym przeciwnie. Opiszemy ruch wózka z punktu widzenia dwóch różnych obserwatorów: jednego, znajdującego się na ziemi, „nieruchomego” – w układzie inercjalnym – oraz drugiego, „ruchomego”, znajdującego się na platformie – w układzie nieinercjalnym.
Poniżej przedstawiamy to, jak obaj obserwatorzy interpretują ten sam fakt doświadczalny: ruch wózka względem platformy.
- Układ inercjalny – (obserwator „nieruchomy”): na wózek nie działają żadne siły skierowane poziomo i wózek pozostaje w spoczynku względem ziemi, zgodnie z zasadą bezwładności. Platforma porusza się z przyspieszeniem , niejako „uciekając” spod wózka.
- Układ nieinercjalny – (obserwator „ruchomy”): na wózek nie działają żadne siły, które by pochodziły od innych ciał, a mimo to wózek ma przyspieszenie względem platformy, które wynosi . To siła bezwładności nadaje wózkowi przyspieszenie zgodnie z drugą zasadą dynamiki: .
Mamy tu zdecydowanie różne opisy tego samego zjawiska obserwowanego w dwóch różnych układach odniesienia. W układzie inercjalnym siła bezwładności nie występuje, obserwator „nieruchomy” sam nie zauważy jej istnienia. Jeśli zaś dowie się o niej od swego „ruchomego” kolegi, to uzna siłę bezwładności za pozorną – fikcyjną. Natomiast obserwator „ruchomy” – będący w układzie nieinercjalnym – uzna siłę bezwładności za realną, może ją zmierzyć. Jeżeli zaczepi sprężynę znajdującą się na końcu wózka do podpórki platformy (il. 2.31), to sprężyna zostanie napięta, wydłuży się, a wózek będzie wtedy w spoczynku względem platformy. Wydłużenie tej sprężyny jest miarą siły bezwładności w układzie nieinercjalnym. Jednakże obserwator „nieruchomy” zinterpretuje wydłużenie sprężyny inaczej: to platforma, poruszając się ruchem przyspieszonym i oddalając się od wózka, powoduje rozciągnięcie sprężyny i działa za jej pośrednictwem na wózek. Wydłużenie sprężyny jest miarą oddziaływania platformy na wózek zgodnie z właściwościami sił sprężystych.
Rozstrzygnijmy ten spór między dwoma obserwatorami. Przede wszystkim zauważmy, że pojęcie siły bezwładności nie jest zgodne z trzecią zasadą dynamiki. Zasada ta wymaga, aby siła była wynikiem oddziaływania dwóch lub więcej ciał. Siła bezwładności nie pochodzi od jakiegokolwiek ciała.
W układzie nieinercjalnym wszystkie ciała swobodne doznają przyśpieszenia, które jest równe co do wartości przyśpieszeniu całego układu, ale ma przeciwny zwrot. Dlatego we wzorze na siłę bezwładności pojawia się znak minus:
(gdzie jest przyspieszeniem układu nieinercjalnego). Wzór ten ma zastosowanie w układach nieinercjalnych, nie dotyczy realnej siły, ale siły specyficznej – siły bezwładności.
W przypadku sił bezwładności trzecia zasada dynamiki Newtona nie ma zastosowania, gdyż siły te są wywołane przez przyspieszenie układu odniesienia i nie pochodzą z oddziaływań z innymi ciałami.
Siły bezwładności są siłami pozornymi, gdyż nie mogą należeć do żadnego z czterech podstawowych rodzajów oddziaływań występujących w przyrodzie.
Siły bezwładności nie występują w układach inercjalnych. Z kolei w układach nieinercjalnych są bardzo użyteczne przy rozwiązywaniu różnych problemów fizycznych. Dozwolone jest wtedy stosowanie ogólnego równania Newtona zawierającego „poprawkę” na siłę bezwładności:
gdzie oznacza wypadkową wszystkich realnych sił działających na ciało.
Przykład 7
W windzie znajduje się równia pochyła (il. 2.32). Gdy winda porusza się pionowo w górę ruchem jednostajnie przyspieszonym, czas zsuwania się klocka po równi od wierzchołka do podstawy jest razy krótszy od analogicznego czasu zsuwania się wtedy, kiedy winda jest w spoczynku – tarcie jest znikome. Ile wynosi przyspieszenie windy?
Rozwiązanie: Załóżmy, że kąt nachylenia równi do poziomu wynosi , a droga wzdłuż równi wynosi (il. 2.33).
Rozważmy dwa przypadki:
a) winda jest w spoczynku lub porusza się ruchem jednostajnym – układ inercjalny,
b) winda porusza się ruchem jednostajnie przyspieszonym w górę – układ nieinercjalny.
W przypadku a) ruch klocka wzdłuż równi odbywa się z przyspieszeniem:
Zatem drogę wzdłuż równi wyrazimy wzorem:
W przypadku b) winda jest układem nieinercjalnym. Oznacza to, że na klocek działa, oprócz siły ciężkości (zwróconej w dół), także siła bezwładności . Przyspieszenie windy zwrócone jest ku górze, więc siła bezwładności ma zwrot do dołu, tak jak siła ciężkości. To zaś oznacza, że wypadkowa tych dwóch sił ma także zwrot w dół, a wartość jej wynosi . Widać więc, że klocek na przyspieszającej w górę równi zachowuje się tak, jakby przyspieszenie ziemskie miało wartość nie , lecz . Możemy zatem stwierdzić, że ruch klocka wzdłuż równi odbywa się z przyspieszeniem:
Wzór na drogę wzdłuż równi ma zatem postać:
Po podzieleniu równań (2.28) i (2.27) stronami i po prostym przekształceniu otrzymamy:
Zgodnie z warunkami zadania stosunek czasów , zatem:
Stąd:
Po podstawieniu otrzymamy przyspieszenie windy:
Przyjęliśmy, że przyspieszenie ziemskie .
Pytania i problemy
- Podaj przykłady układów odniesienia, w których pojawiają się siły bezwładności. Czym charakteryzują się te układy?
- Sformułuj drugą zasadę dynamiki Newtona dla ciała w układzie nieinercjalnym. Na wybranym przykładzie wyjaśnij zastosowanie tej zasady.
- Nazwij podstawowe cztery oddziaływania w przyrodzie. Czy siły bezwładności stanowią przykład któregoś z nich?
- W tramwaju pod sufitem zawieszono na nici kulę. Tramwaj porusza się z przyspieszeniem . O jaki kąt nić odchyla się od pionu?