4.6. Moment pędu i druga zasada dynamiki dla bryły sztywnej
Pojęcie momentu pędu należy do podstawowych pojęć fizyki. Poprzednio poznałeś dwie fundamentalne zasady zachowania – zasadę zachowania pędu i zasadę zachowania energii. Obecnie zapoznasz się z następną – zasadą zachowania momentu pędu. Pozwala ona na rozwiązywanie wielu problemów fizycznych w sposób łatwy, bez konieczności analizowania ruchów indywidualnych cząstek i sił na nie działających.
Zauważyłeś zapewne, że w przypadku opisu ruchu bryły sztywnej korzystaliśmy z wielkości fizycznych analogicznych do wielkości dla punktu materialnego. Zamiast z masy korzystaliśmy z momentu bezwładności, zamiast z siły – z momentu siły. Podobnie, zamiast pędu będziemy korzystać z momentu pędu. Żeby się przekonać o konieczności (i wygodzie) stosowania tego pojęcia, rozważymy ciało obracające się wokół nieruchomej osi, na które działa kilka sił. Sumę wszystkich momentów sił oznaczymy przez . Wypadkowy moment powoduje przyrost energii kinetycznej ciała, a więc i prędkości kątowej. Niech w pewnym niedużym odstępie czasu prędkość kątowa ciała zmieni się od wartości do . Zatem zmiana energii kinetycznej wynosi:
Wzór ten przekształcimy w następujący sposób:
gdzie oznacza średnią prędkość kątową .
Zmiana energii kinetycznej jest wywołana pracą wypadkowego momentu siły:
Po przyrównaniu do siebie równań (4.47) i (4.48) i po uproszczeniu przez otrzymamy:
Wzór ten przypomina nam drugą zasadę dynamiki Newtona w ujęciu pędu i popędu (patrz wzór (2.14)):
Zamiast wartości siły we wzorze (4.50) mamy wartość momentu siły w (4.49), zamiast masy – moment bezwładności , zamiast prędkości liniowej – prędkość kątową . Iloczyn masy i prędkości jest pędem, . Podobnie dla bryły symetrycznej, iloczyn momentu bezwładności i prędkości kątowej jest wartością momentu pędu:
Jednostką momentu pędu jest .
Zwróćmy uwagę, że wzór (4.51) jest analogonem wzoru na pęd:
Pęd jest wielkością wektorową. To samo dotyczy momentu pędu. Konsekwentnie, wzór (4.51) możemy zapisać wektorowo, jeżeli przyjmiemy, że i prędkość kątowa jest wektorem (moment bezwładności jest skalarem). Wtedy wzór na moment pędu możemy zapisać w postaci wektorowej:
We wzorze tym prędkość kątowa występuje w postaci wektorowej. Jest to wektor, którego długość ma wartość liczbową równą prędkości kątowej, kierunek jest prostopadły do płaszczyzny obrotu, a zwrot – zgodny z regułą śruby prawoskrętnej (patrz il. 4.33).
Tak zdefiniowany wektor ma własności nieco różne od „zwykłego” wektora i nazywa się pseudowektorem (inaczej: wektorem osiowym). Moment pędu jest również pseudowektorem.
Oto definicja momentu pędu:
Zauważmy, że wartość momentu pędu punktu materialnego poruszającego się po okręgu o promieniu wynosi , czyli jest równa iloczynowi pędu i promienia okręgu.
Korzystając z definicji momentu pędu: , wzór (4.49) możemy przekształcić następująco: lub . Zatem:
Wzór ten jest wyrazem drugiej zasady dynamiki ruchu obrotowego bryły sztywnej, która ze względu na swój charakter nosi również nazwę podstawowej zasady dynamiki ruchu obrotowego bryły sztywnej:
Ponownie zwróćmy uwagę na analogię. Występuje tu analogia z drugą zasadą dynamiki dla punktu materialnego , gdzie odpowiednikiem momentu siły jest siła, a odpowiednikiem momentu pędu jest pęd.
Równanie (4.54):
można przedstawić w jeszcze innej postaci. Ponieważ:
więc:
ale:
jest przyspieszeniem kątowym (należy zwrócić uwagę na to, że przyspieszenie kątowe definiujemy za pomocą wzoru , który ma swój odpowiednik w postaci wzoru na przyspieszenie liniowe ), zatem:
Równanie to mówi, że w ruchu obrotowym przyspieszenie kątowe bryły jest proporcjonalne do wypadkowego momentu siły, a współczynnikiem proporcjonalności jest odwrotność momentu bezwładności bryły.
Znowu mamy tu analogię z wzorem – wyrażającym drugą zasadę dynamiki punktu materialnego.
Chociaż pokazaliśmy, że wzór ten jest słuszny dla punktu materialnego, to jednak ma on znaczenie ogólne i stosuje się również do bryły sztywnej. Zapis wektorowy podstawowej zasady dynamiki ruchu obrotowego bryły sztywnej w postaci (4.53) ma znaczenie nie tylko czysto formalne, wyraża coś więcej. Mianowicie, mówi nam, że nie tylko szybkość zmiany momentu pędu jest równa wartości momentu siły, ale również kierunek i zwrot zmiany wektora momentu pędu jest taki, jak kierunek i zwrot wektora momentu siły.
To, że moment pędu jest wektorem ma ogromne znaczenie, gdyż prawo zachowania momentu pędu (które omówimy w następnym podrozdziale) dotyczy nie tylko wartości momentu pędu, ale również kierunku. Oznacza to na przykład, że nie zmienia się w przestrzeni kierunek momentu pędu bryły odosobnionej, co w określonych warunkach umożliwia utrzymanie stałego kierunku jej osi obrotu. Właściwość ta ma wielorakie zastosowania i wyjaśnia wiele zjawisk!
Przykład 8
Jednorodna kulka stacza się bez poślizgu po równi pochyłej o kącie nachylenia do poziomu . Oblicz przyspieszenie kulki i porównaj je z przyspieszeniem klocka zsuwającego się bez tarcia z tej samej równi.
Rozwiązanie: Na kulkę wzdłuż równi działają dwie siły: składowa siły ciężkości i – siła tarcia (il. 4.37). Ruch kulki można przedstawić jako złożenie dwóch ruchów: obrotowego względem osi przechodzącej przez jej środek i postępowego. Prostsze jednak rozwiązanie naszego zagadnienia otrzymamy, gdy rozpatrzymy obrotowy ruch kulki względem chwilowej osi przechodzącej przez punkt styku kulki z powierzchnią równi.
Zastosujemy wzór (4.55): . To właśnie siła wywołuje obrót kulki względem tej chwilowej osi obrotu. Ramię siły jest co do wartości równe promieniowi kulki , zatem lub , więc:
gdzie jest momentem bezwładności kulki względem osi . Z twierdzenia Steinera:
(por. il. 4.16). Zatem:
Po podstawieniu przyspieszenia liniowego (brak poślizgu) i po uproszczeniu otrzymamy:
Klocek zsuwający się z równi bez tarcia ma przyspieszenie (dla klocka lub , zatem ). Widzimy, że przyspieszenie kulki jest mniejsze od przyspieszenia klocka o czynnik .
Podamy jeszcze nieco inne podejście do rozwiązania naszego zagadnienia. Zauważmy, że równanie (4.57) mogliśmy otrzymać bez rozkładu siły ciężkości na składowe. Na il. 4.34 widać, że ramię tej siły względem chwilowej osi obrotu wynosi , zatem jej moment względem tej osi jest równy , ale – stąd równanie (4.57).
Pytania i problemy
- Zdefiniuj moment pędu. Przedstaw argumenty potwierdzające, że moment pędu izolowanego układu ciał (izolowanej bryły) jest wielkością stałą w czasie.
- Sformułuj podstawową zasadę dynamiki bryły sztywnej w ruchu obrotowym. Jaki skutek wywołuje działanie siły, której moment jest niezrównoważony?
- Na koło o promieniu nawinięto nić i ciągnięto ją stałą siłą , w wyniku czego koło zaczęło się obracać wokół osi przechodzącej przez jego środek z przyspieszeniem . Ile wynosi moment bezwładności koła?
- Rozpatrujemy punktowe ciało o masie , na które nie działają żadne siły. Porusza się ono po linii prostej z prędkością . W punkcie , odległym od prostej o , znajduje się obserwator, który mierzy moment pędu tego ciała. Wykaż, stosując wyrażenie (4.57), że moment pędu tego ciała nie zależy od jego położenia na prostej i oblicz jego wartość.
- W przykładzie 8 wyprowadziliśmy wzór na przyspieszenie kulki staczającej się z równi pochyłej. Wyprowadź ten sam wzór, traktując ruch kulki jako złożenie ruchu obrotowego i postępowego środka masy.