5.D1. Dodatek: Wyprowadzenie wzoru na pracę w polu grawitacyjnym - temat nadobowiązkowy
Przedstawimy tutaj dowód na prawdziwość wzoru (5.35). W celu obliczenia pola powierzchni (il. 5.23b), będącego miarą pracy , pokryjemy całą powierzchnię wąskimi paskami, jak na il. 5.30. Suma pól powierzchni tych pasków jest równa polu pod krzywą z tym większą dokładnością, im węższe paski weźmiemy pod uwagę. Ponieważ paski mogą być dowolnie małej szerokości , sumowanie ich daje możliwość obliczenia pola całej powierzchni z dowolnie dużą dokładnością.
Praca siły na drodze , na wykresie jest przedstawiona jako pole powierzchni pojedynczego prostokątnego paska (o kolejnym numerze ). Zatem:
Po podstawieniu wyrażenia na siłę grawitacji otrzymamy:
Wykażemy teraz, że dla małych wartości słuszny jest wzór:
Na il. 5.30 widzimy, że , zatem:
Ponieważ jest małe (czyli ), mianownik tego wzoru jest w przybliżeniu równy , zatem jest słuszny wzór (5.59).
Pracę wyrażoną za pomocą wzoru (5.58) możemy, korzystając ze wzoru (5.59), przedstawić następująco:
Obecnie sumowanie wszystkich małych prac nie sprawi nam żadnych trudności. Cała praca siły grawitacji na drodze od do jest równa:
Wyciągając wspólny czynnik przed nawias, zauważymy, że wszystkie pośrednie wartości postaci i zredukują się (ponieważ ) i pozostaną tylko skrajne i :
Ponieważ liczba pasków może być dowolnie duża, więc suma ta przybliża nam pracę z dowolnie dużą dokładnością. W ten sposób udowodniliśmy słuszność wzoru (5.35).