5.1. Prawo powszechnego ciążenia
Genialnie proste wyjaśnienie prawa powszechnego ciążenia podał Izaak Newton w 1686 roku. Stwierdził, że ta sama siła, która przyciąga przedmioty znajdujące się w pobliżu Ziemi, musi przyciągać również Księżyc krążący dookoła Ziemi. Newton w swoich rozważaniach poszedł dalej. Stwierdził, że skoro Ziemia krąży wokół Słońca, to znaczy, że Słońce przyciąga Ziemię siłą o tym samym charakterze. To samo dotyczy również innych planet krążących wokół Słońca. W myśl trzeciej zasady dynamiki każda z planet musi wzajemnie przyciągać Słońce z taką samą siłą, lecz przeciwnie zwróconą. Ale masa Słońca jest bez porównania wielokrotnie większa od masy jakiejkolwiek z planet, dlatego skutek wzajemnego przyciągania odbija się prawie wyłącznie na planecie: planeta i Słońce krążą wkoło wspólnego środka masy, który znajduje się bardzo blisko środka Słońca.
Oto koncepcja Newtona: wszystkie ciała przyciągają się wzajemnie. Siła przyciągania wzajemnego ciał nazywa się siłą powszechnego ciążenia albo siłą grawitacji. Poniżej przedstawiamy skrótowo rozumowanie Newtona.
Newton postawił sobie następne pytanie: Od jakich czynników zależy siła grawitacji? Ziemia przyciąga ciała znajdujące się w jej pobliżu, takie jak np. piłkę, oraz odległe od niej, np. Księżyc. Siłę, z jaką Ziemia przyciąga piłkę, można wyrazić za pomocą przyśpieszenia ziemskiego , wzorem:
gdzie jest masą piłki, a jest przyspieszeniem spadającej piłki w pobliżu Ziemi.
Wiadomo, że Ziemia nadaje wszystkim ciałom jednakowe przyspieszenie , niezależne od ich masy :
Tak samo będzie, gdy ciała będą bardziej odległe od Ziemi – ciała te będą miały jednakowe przyśpieszenie , inne (mniejsze) niż w pobliżu Ziemi. Gdyby piłka znajdowała się w odległości takiej samej jak Księżyc od Ziemi, to miałaby przyspieszenie takie samo, jakie ma Księżyc (il. 5.2) – równe przyspieszeniu dośrodkowemu Księżyca w jego ruchu na orbicie kołowej.
Przyspieszenie dośrodkowe Księżyca zgodnie ze wzorem (1.67) wynosi:
Mamy następujące dane:
- okres obiegu Księżyca wokół Ziemi (jest on nieco większy od 27 dni, dokładniej: ma 27,3 dnia),
- orbita Księżyca jest prawie kołowa i jej promień jest równy: ,
- promień Ziemi wynosi , zatem promień orbity Księżyca jest prawie dokładnie 60 razy większy od promienia Ziemi.
Po podstawieniu tych danych otrzymamy: . Wiemy, że przyspieszenie grawitacyjne dowolnego ciała przy powierzchni Ziemi wynosi . Zatem takie przyspieszenie uzyskują ciała w odległości od środka Ziemi równej jednemu promieniowi . Natomiast w odległości 60 promieni Ziemi, czyli w odległości równej promieniowi orbity Księżyca, przyspieszenie wynosi tylko . Stosunek wartości tych przyspieszeń wynosi:
Jeżeli więc odległość zwiększy się 60 razy, to przyspieszenie zmaleje razy.
Newton na podstawie tego właśnie obliczenia stwierdził, że przyspieszenie grawitacyjne jest odwrotnie proporcjonalne do kwadratu odległości, czyli:
Po przekształceniu tego wyrażenia otrzymamy:
Zatem siła przyciągania działająca na Księżyc jest proporcjonalna do masy Księżyca. Ale w myśl trzeciej zasady dynamiki, taka sama siła, lecz przeciwnie skierowana działa na Ziemię. Musi być więc proporcjonalna również do masy Ziemi. Wobec tego:
Na oznaczenie współczynnika proporcjonalności stosuje się dużą literę . Nazywamy go stałą grawitacji. Tak więc:
W ten sposób Newton doszedł do wzoru na prawo powszechnego ciążenia. Chociaż wzór ten został wyprowadzony dla wzajemnego oddziaływania Ziemi i Księżyca, to stosuje się on do dowolnych ciał. W związku z tym prawo powszechnego ciążenia można wyrazić następująco:
To samo prawo, które tłumaczy spadanie ciał na Ziemię, rządzi ruchem planet i komet w Układzie Słonecznym, jak również ruchem gwiazd w Galaktyce oraz ruchami olbrzymich galaktyk. Prawo grawitacji rządzi więc całą mechaniką nieba.
Przykład 1
Newton musiał podać wartość stałej grawitacji, aby jego prawo było pełne. Do oszacowania stałej potrzebna mu była gęstość Ziemi. Gęstość jest to stosunek masy do objętości:
Rozwiązanie: Siła przyciągania ciała o masie przez Ziemię, przy jej powierzchni, wynosi . Jest ona równa sile grawitacji wyrażonej wzorem (5.1), a zatem:
Taką wartość stałej grawitacji otrzymał Newton. Różni się ona od dzisiaj ogólnie przyjętej wartości:
o około 10%.
Pytania i problemy
- Na podstawie jakich obliczeń Newton doszedł do wniosku, że siła grawitacji maleje odwrotnie proporcjonalnie do kwadratu odległości między dwoma ciałami?
- Podaj wzór prawa powszechnego ciążenia i przytocz to prawo.
- Przedstaw przyspieszenie ziemskie za pomocą wzoru zawierającego stałą grawitacji , masę Ziemi oraz promień Ziemi .
- Mając do dyspozycji dane: – przyspieszenie ziemskie, – stałą grawitacji oraz – promień Ziemi, wyprowadź wzór na – średnią gęstość Ziemi. Przyjmij, że Ziemia jest jednorodną kulą.